Ceglie Messapica


Ceglie Messapica är en av mina absoluta favorit städer i Apulien. Vi har varit här tidigare och då bott på olika ställen i regel ett par kilometer utanför Ceglie.



Denna gång bodde vi ca en kilometer från Ceglie Messapica på Masseria Montecchie, ett s k Agriturismo (liten lägenhet i ett större hus på landet).






En härlig pool fanns också.

Ceglie Messapica är en väldigt charmig liten stad med mycket liv och rörelse och lagom många turister enligt mitt tycke.
Det finns ett mycket bra utbud på restaurang. Det är nu några år sedan vi var här sist och jag upplever att det nu finns fler små butiker och kanske har denna stad blivit ett mer populärt utflyktsmål? Lika charmigt är det iallafall tycker jag!
Missa inte restaurangerna Taverna Dei Domenicani, Tera de Juso Osterin L’Antoci Arco, tre helt olika ställen med med riktigt bra mat!


Alberobello
Från Ceglie Messapica tar man sig enkelt till andra små fina byar. Exempelvis den vita staden Ostuni eller Alberobello.
Denna gång valde vi att besöka Alberobello igen. Den är verkligen värd ett besök. Det är en liten trullistad där det finns många små runda trullihus, traditionella kalkstenshus.



Det finns en gammal del av staden där det bara är trullihus, superfint (men många turister). Men även längs vägen till Alberobello ser man de typiska små trullihusen.




Trullihusen finns med på Unescos världsarvslista och detta är absolut värt ett besök.