Mot nytt resmål

Igår lämnade vi vackra Castellabate för att åka vidare till ett nytt resmål. Castellabate var en riktigt trevlig liten stad och vi kommer att sakna stranden och de vackra solnedgångarna. Villa Elaia var också riktigt bra, fint läge, fräscht och en härlig trädgård med pool.

Vi tog hyrbilen tillbaka Neapel och lämnade tillbaka den där. Sedan taxi till hamnen och därefter blev det båt till ön Ischia. Ischia ligger brevid ön Capri. Det gick många båtar till både Ischia, Capri och en liten ö som heter Procida. Den sistnämnda såg riktigt härlig ut med alla färggranna hus.

Det blev en sen lunch i hamnen precis då vi kommit fram till Ischia. Vi hittade en super mysig restaurang i hamnen som heter Fratellie la Bufala. Maten var jättegod! Vi tog in både pasta, pizza och caprese. Restaurangen låg lite undangömd på en innergård. Jag tycker all mat smakar så bra här i Italien. Många rätter är ju ofta ganska enkla men ändå så otroligt goda. Mozzarellan smakar exempelvis inte alls som mozzarellan hemma.

Efter maten bjöds vi på Rocolino av ägarna till restaurangen. En lokal dryck från ön Ischia gjord på rocula. Den påminde lite om Jäger. Riktigt god!

På Ischia är vägarna riktigt smala. De flesta verkar ha små bilar här men det finns bussar som åker runt hela ön. Vi blev rekommenderade att inte ta bil hit. De vi hyr av hämtade upp oss och körde oss sista biten till huset. Och den vägen den var riktigt, riktigt smal. En större bil kommer inte fram på den vägen.

Utsikt från terrassen på Ischia.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s